top of page

"Po­wiedz mi, a za­pomnę. Po­kaĆŒ mi, a za­pamiętam. PozwĂłl mi zro­bić, a zro­zumiem."

 

Konfucjusz

ZAƁOƻENIA

SzkoƂa to 80% teorii w opozycji do 20% praktyki.

 

Większoƛć metod edukacyjnych kƂadzie nacisk na wyuczenie odpowiedzi, zamiast na uczenie zadawania pytaƄ oraz zajęcia praktyczne. Często od ucznia wymaga się pamiętania szczegóƂów i informacji cząstkowych, zamiast rozumienia ich w szerszym kontekƛcie – bardziej w formie procesu lub ukƂadu zaleĆŒnoƛci oraz doƛwiadczenia praktycznego niĆŒ pojedynczych faktĂłw. Aby stworzyć uczniom warunki do rozwijania aktywnych postaw trzeba zapewnić im moĆŒliwoƛć przeprowadzania doƛwiadczeƄ, samodzielnej realizacji projektĂłw o ktĂłrych dziƛ czytają, lub ktĂłrych są, w najlepszym wypadku, biernymi obserwatorami. Polscy uczniowie dwa razy mniej czasu niĆŒ ich koledzy z OECD spędzają na doƛwiadczeniach praktycznych. Częƛciej wykonują po prostu polecenia nauczyciela i nie potrafią, w wystarczającym stopniu samodzielnie myƛleć i planować.

VS

NASZA WIZJA

Zawodowy Uniwersytet Dzieci to 80% praktyki w opozycji do 20% teorii. 

 

Aby przygotować nasze dzieci do funkcjonowania na rynku przyszƂoƛci trzeba zadbać o ich talenty i zaangaĆŒowanie ale przede wszystkim dać im moĆŒliwoƛć praktycznego poznania rzeczywistoƛci. Ć»yciowy sukces jest mieszaniną pasji i determinacji, niezaleĆŒnie od jego wymiaru ekonomicznego czy spoƂecznego. Chcemy, ĆŒeby w Zawodowym Uniwersytecie Dzieci MƂodzi Studenci doƛwiadczyli radoƛci z praktycznego odkrywania swoich pasji.

 

Jeƛli na jeden dzieƄ zmienimy perspektywę wychowania z kierowania procesem rozwoju dziecka na wspierającego obserwatora to ukaĆŒe nam się obraz MƂodego Naukowca z zachwytem podchodzącego do poznawania rzeczywistoƛci. Od wielu lat wydaje nam się, ĆŒe grzeczne dzieci, ktĂłre mĂłwią wierszyki na pamięć to przykƂady tych dobrze wyksztaƂconych maluchĂłw, ktĂłre wyrastają na ludzi sukcesu. Obecnie czerpiąc z rozwoju neurobiologii moĆŒemy udowodnić coƛ zupeƂnie odwrotnego: to ten cudowny moment „aha”, kiedy MƂody CzƂowiek  zachwycaja się prostym eksperymentem chemicznym czy przez 15 minut stara się zrozumieć jak dziaƂa silnik samochodu, jest największym wyzwaniem intelektualno-poznawczym. Naukowcy na Ƃamach prestiĆŒowego czasopisma Neuron udowodnili, ĆŒe zachwyt dziecka pomaga w rozwoju pamięci dƂugotrwaƂej. Jest to ten model nauki poƂączony z praktycznym poznaniem i zaangaĆŒowaniem emocjonalnym, ktĂłry sprawia, ĆŒe nasza fascynacja ƛwiatem wzrasta i chcemy dowiedzieć się więcej.

 

Rachel Ludmer, Yadin Dudai, Nava Rubin. Uncovering Camouflage: Amygdala Activation Predicts Long-Term Memory of Induced Perceptual Insight. Neuron, Volume 69, Issue 5, 1002-1014, 10 March 2011 DOI: 10.1016/j.neuron.2011.02.013

bottom of page