"PoÂwiedz mi, a zaÂpomnÄ. PoÂkaĆŒ mi, a zaÂpamiÄtam. PozwĂłl mi zroÂbiÄ, a zroÂzumiem."
Konfucjusz
ZAĆOĆ»ENIA
SzkoĆa to 80% teorii w opozycji do 20% praktyki.
WiÄkszoĆÄ metod edukacyjnych kĆadzie nacisk na wyuczenie odpowiedzi, zamiast na uczenie zadawania pytaĆ oraz zajÄcia praktyczne. CzÄsto od ucznia wymaga siÄ pamiÄtania szczegĂłĆĂłw i informacji czÄ stkowych, zamiast rozumienia ich w szerszym kontekĆcie â bardziej w formie procesu lub ukĆadu zaleĆŒnoĆci oraz doĆwiadczenia praktycznego niĆŒ pojedynczych faktĂłw. Aby stworzyÄ uczniom warunki do rozwijania aktywnych postaw trzeba zapewniÄ im moĆŒliwoĆÄ przeprowadzania doĆwiadczeĆ, samodzielnej realizacji projektĂłw o ktĂłrych dziĆ czytajÄ , lub ktĂłrych sÄ , w najlepszym wypadku, biernymi obserwatorami. Polscy uczniowie dwa razy mniej czasu niĆŒ ich koledzy z OECD spÄdzajÄ na doĆwiadczeniach praktycznych. CzÄĆciej wykonujÄ po prostu polecenia nauczyciela i nie potrafiÄ , w wystarczajÄ cym stopniu samodzielnie myĆleÄ i planowaÄ.


VS
NASZA WIZJA
Zawodowy Uniwersytet Dzieci to 80% praktyki w opozycji do 20% teorii.
Aby przygotowaÄ nasze dzieci do funkcjonowania na rynku przyszĆoĆci trzeba zadbaÄ o ich talenty i zaangaĆŒowanie ale przede wszystkim daÄ im moĆŒliwoĆÄ praktycznego poznania rzeczywistoĆci. Ć»yciowy sukces jest mieszaninÄ pasji i determinacji, niezaleĆŒnie od jego wymiaru ekonomicznego czy spoĆecznego. Chcemy, ĆŒeby w Zawodowym Uniwersytecie Dzieci MĆodzi Studenci doĆwiadczyli radoĆci z praktycznego odkrywania swoich pasji.
JeĆli na jeden dzieĆ zmienimy perspektywÄ wychowania z kierowania procesem rozwoju dziecka na wspierajÄ cego obserwatora to ukaĆŒe nam siÄ obraz MĆodego Naukowca z zachwytem podchodzÄ cego do poznawania rzeczywistoĆci. Od wielu lat wydaje nam siÄ, ĆŒe grzeczne dzieci, ktĂłre mĂłwiÄ wierszyki na pamiÄÄ to przykĆady tych dobrze wyksztaĆconych maluchĂłw, ktĂłre wyrastajÄ na ludzi sukcesu. Obecnie czerpiÄ c z rozwoju neurobiologii moĆŒemy udowodniÄ coĆ zupeĆnie odwrotnego: to ten cudowny moment âahaâ, kiedy MĆody CzĆowiek zachwycaja siÄ prostym eksperymentem chemicznym czy przez 15 minut stara siÄ zrozumieÄ jak dziaĆa silnik samochodu, jest najwiÄkszym wyzwaniem intelektualno-poznawczym. Naukowcy na Ćamach prestiĆŒowego czasopisma Neuron udowodnili, ĆŒe zachwyt dziecka pomaga w rozwoju pamiÄci dĆugotrwaĆej. Jest to ten model nauki poĆÄ czony z praktycznym poznaniem i zaangaĆŒowaniem emocjonalnym, ktĂłry sprawia, ĆŒe nasza fascynacja Ćwiatem wzrasta i chcemy dowiedzieÄ siÄ wiÄcej.
Rachel Ludmer, Yadin Dudai, Nava Rubin. Uncovering Camouflage: Amygdala Activation Predicts Long-Term Memory of Induced Perceptual Insight. Neuron, Volume 69, Issue 5, 1002-1014, 10 March 2011 DOI: 10.1016/j.neuron.2011.02.013




