
Centrum Nauki EXPERYMENT w Gdyni
Koordynatorem projektu Polska Akademia Dzieci w CN EXPERYMENT jest z ramienia CN EXPERYMENT:
Małgorzata Daniluk
tel: 58 727 39 71
m.daniluk@experyment.gdynia.pl


ARCHIWUM
ZAPRASZAMY DO REJESTRACJI UCZNIÓW NA ZIMOWY SEMESTR WYKŁADÓW MAŁEGO I DUŻEGO NAUKOWCA, PROWADZONYCH W RAMACH POLSKIEJ AKADEMII DZIECI
W nadchodzącym semestrze wykład inauguracyjny poprowadzi Mały Naukowiec Józef Filocha, główny prelegent X Międzynarodowej Konferencji Dla Dzieci, który podzieli się swoją wiedzą na temat mrówek. Dorosły Naukowiec Borys Badtke, filmowiec, pasjonat kina i gier komputerowych, przedstawi historię kina bohaterskiego i opowie jak herosi zmieniali się na przestrzeni lat. Sprawdzi także wiedzę uczniów na temat polskich bohaterów.
W kolejnych miesiącach spotkamy się z antropologiem Przemysławem Kuryło, który wyjaśni pojęcie kultury, opowie, w jaki sposób bada się kulturę, jakich używa się metod oraz jakie nauki zajmują się studiami kulturowymi. Przedstawi dzieciom, co tak naprawdę daje nam wiedza na temat kultury. Grudzień to spotkanie z Bartłomiejem Jerzakiem, biologiem morza, polarnikiem, który opowie o pingwinach, fokach i życiu na Polskiej Stacji Antarktycznej im. H. Arctowskiego.
Semestr zimowy zakończymy wykładem Eweliny Flis, gedanistki i rekonstruktorki, która przedstawi dzieciom żonę słynnego gdańskiego astronoma Jana Heweliusza. Podczas wykładu opowie, czy rzeczywiście kobieta w Gdańsku z XVII wieku mogła zostać astronomem. Mimo, że małżonków łączyły podobne zainteresowania naukowe, Elżbieta nie jest powszechnie znana. Prelegentka wraz z dziećmi zastanowi się, jakie wykształcenie mogła odebrać oraz jakich narzędzi używała do obserwacji nieba.
Zachęcamy dzieci uczestniczące w wykładach do wygłoszenia swoich prelekcji. Jeśli szczególnie Was coś interesuje, macie swoje hobby, o którym chcielibyście opowiedzieć swoim rówieśnikom, to serdecznie zapraszamy na naszą scenę :)
HARMONOGRAM WYKŁADÓW SEMESTRU ZIMOWEGO 2018/19
5 PAŹDZIERNIKA 2018
Mały Naukowiec
„Mrówki” - prowadzenie Józef Filocha, uczeń Szkoły Podstawowej nr 35 w Gdańsku Oliwie.
Dorosły Naukowiec
„Historia superbohaterów w kinie i nie tylko” - prowadzenie Borys Badtke, filmowiec, wykładowca, pasjonat kina i gier komputerowych.
9 LISTOPADA 2018
Mały Naukowiec
czekamy na Wasze zgłoszenia
Dorosły Naukowiec
„Dlaczego badamy kulturę ? Kilka słów o etnografii, etnologii i antropologii” - prowadzenie Przemysław Kuryło, absolwent Uniwersytetu Szczecińskiego i studiów podyplomowych na Uniwersytecie Gdańskim.
14 GRUDNIA 2018
Mały Naukowiec
czekamy na Wasze zgłoszenia
Dorosły Naukowiec
"Opowieści antarktyczne" - prowadzenie Bartłomiej Jerzak, biolog morza, polarnik, doktorant w Instytucie Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego.
11 STYCZNIA 2019
Mały Naukowiec
czekamy na Wasze zgłoszenia
Dorosły Naukowiec
„Elżbieta Koopman: zapomniany astronom z Gdańska” - prowadzenie Ewelina Flis, absolwentka Wydziału Historycznego Uniwersytetu Gdańskiego, gedanistka i rekonstruktorka.
Wykłady rozpoczynają się zawsze o 12.00 i trwają godzinę zegarową.
Proszę także podać informację o zapisach:
Trwają ZAPISY NA SEMESTR JESIENNY 2018/19
Rejestracja uczestników odbywa się poprzez przesłanie wiadomości email na adres: biuro[at]experyment.gdynia.pl
Tytuł wiadomości: Wykłady Małego i Dużego Naukowca.
Nauczycieli rejestrujących swoje klasy prosimy o podanie:
-
liczby uczniów (maksymalnie 50 osób z jednej szkoły)
-
nazwy szkoły
-
imienia i nazwiska, telefonu kontaktowego oraz adresu mailowego nauczyciela, który będzie towarzyszył uczniom w wykładach.
W przypadku pytań i wątpliwości zachęcamy do bezpośredniego kontaktu z koordynatorką projektu - Małgorzatą Daniluk
adres e-mail: m.daniluk@experyment.gdynia.pl
ARCHIWUM
-=-=-=-=-=-=-
Harmonogram wykładów w zimowym semestrze 2017 /2018:
27 PAŹDZIERNIKA 2017 - WYKŁAD INAUGURACYJNY
Mały Naukowiec:
"Rok dzikiej klasy" - prowadzenie uczniowie klasy IIIa z Gdyńskiej Szkoły Społecznej.
Dorosły Naukowiec:
"Dlaczego dzikie dzieci są szczęśliwe" - prowadzenie mgr Katarzyna Rosińska, biolog, której szczególnie bliskie są ptaki, edukator przyrody, autorka projektu "Dzika Klasa".
24 LISTOPADA 2017
Mały Naukowiec:
czekamy na Wasze zgłoszenia :)
Dorosły Naukowiec:
"Dlaczego Pan Hilary musi nosić okulary?" - prowadzenie dr Justyna Strankowska z Instytutu Fizyki Doświadczalnej Wydziału Matematyki, Fizyki i Informatyki UG.
15 GRUDNIA 2017
Mały Naukowiec:
czekamy na Wasze zgłoszenia :)
Dorosły Naukowiec:
"Naukowe skarby w szkatułce - bursztyn bałtycki" - prowadzenie dr Elżbieta Sontag z Pracowni Entomologii Ewolucyjnej i Muzeum Inkluzji w Bursztynie, Wydział Biologii UG.
12 STYCZNIA 2018
Mały Naukowiec:
czekamy na Wasze zgłoszenia :)
Dorosły Naukowiec:
"Ewolucyjny wyścig roślin" - prowadzenie mgr Łukasz Grosz, absolwent Wydziału Biologii UG, Katedra Taksonomii Roślin i Ochrony Przyrody.
Studentów Wykładów Małego i Dużego Naukowca serdecznie zachęcamy do podzielenia się swoimi zainteresowaniami, pasjami, czy naukowymi ciekawostkami.
Zastanówcie się, o czym chcielibyście opowiedzieć innym studentom, przygotujcie 15-minutowy wykład i zaprezentujcie się w roli Małego Naukowca :)
Wykłady Małego i Dużego Naukowca rozpoczynają się o 12.00 i trwają godzinę zegarową.
Harmonogram semestru letniego Wykładów Małego i Dużego Naukowca :
3 MARCA 2017
Mały Naukowiec:
„Egzotyczne dźwieki z odległych wysp" - prowadzenie: Samuel Mold, uczeń SP nr 48 w Gdyni
Dorosły Naukowiec:
„Zrozumieć emocje” - prowadzenie: dr Milena Lachowicz z Zakładu Psychologii i Pedagogiki Kultury Fizycznej Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu
21 KWIETNIA 2017
Dorosły Naukowiec:
„Rośliny i zwierzęta bez siebie żyć nie mogą” - prowadzenie: dr hab. Piotr Rutkowski, prof. UG z Katedry Taksonomii Roślin i Ochrony Przyrody Uniwersytetu Gdańskiego
12 MAJA 2017
Dorosły Naukowiec:
„Ty też możesz zaprojektować grę” - prowadzenie: mgr Zuzanna Nowak, autorka koncepcji gry planszowej „Mami Fatale”, absolwentka wzornictwa na Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu
2 CZERWCA 2017
Dorosły Naukowiec:
„Skarby ziemi - dowiedz się z czego składa się skała” - prowadzenie: dr inż. Maria Przewłócka, docent PG z Katedry Geotechniki, Geologii i Budownictwa Morskiego Politechniki Gdańskiej
DZIEŃ MŁODEGO NAUKOWCA
4 MARCA 2017 W CN EXPERYMENT
Dzień Małego Naukowca – dzieciaki z pasją na scenie w Centrum Nauki EXPERYMENT w Gdyni.
Niezwykłe zainteresowania, ogromna wiedza na ciekawe tematy oraz hobby rozwijane już od najmłodszych lat? To wszystko zaprezentują Mali Naukowcy w Centrum Nauki EXPERYMENT w Gdyni.
W sobotę, 4 marca, kolejny Dzień Małego Naukowca w EXPERYMENCIE. To już druga edycja tego niezwykłego wydarzenia, gdzie dzieci w wieku 6-12 lat zaprezentują swoje pasje i zainteresowania.
Zachęcamy do odwiedzenia gdyńskiej interaktywnej wystawy i sprawdzenia, jak na EXPerymentalnej scenie uzdolnione i niezwykle odważne dzieci prowadzą przygotowane przez siebie wykłady.
Wydarzenie odbędzie się w godzinach od 12.00 – 16.00. Udział w wykładach w ramach biletu wstępu na wystawę.
Dzień Małego Naukowca zaplanowano w efekcie organizowanych od trzech lat przez Centrum Nauki EXPERYMENT Wykładów Małego i Dużego Naukowca w ramach Polskiej Akademii Dzieci.
Przed gośćmi EXPERYMENTU zaprezentują się:
12.00 - 13.00
• „Polub konie tak, jak my” - prowadzenie: Emilia Górecka lat 9 i Wiktoria Wenderlicht,
• „Myszy są cool” - prowadzenie Urszula Giermek
13.15 - 14.00
• „Dubaj przeze mnie odkryty” - prowadzenie Tymoteusz Niewiarowski,
• „Moje odkrywanie Dalekiej Północy” - prowadzenie: Antoni Świętoniowski, lat 8
14.15 - 15.00
• „Gimnastyczki górą!” – prowadzenie: Anna Przesmycka i Małgorzata Frączek
• „Przygoda w górach” - prowadzenie Aleksander Bożek, 11 lat
15.15 – 16.00
• „Człowiek najlepszym przyjacielem psa” - prowadzenie Karol Drausal,
• „Gdy uszy słyszą muzykę, ciało tańczy” - prowadzenie: Wiktoria Prętnik i Natalia Jermacz
Po każdym bloku tematycznym edukatorzy EXPERYMENTU zaproszą publiczność do udziału w mini science show.

Opisz swój obraz.

Opisz swój obraz.

Opisz swój obraz.

Opisz swój obraz.

Opisz swój obraz.

Opisz swój obraz.

Opisz swój obraz.

Opisz swój obraz.

Opisz swój obraz.
Fot: Aliaksandr Ruksha (kolumna 1.)
Fot: Michał Kochańczyk (kolumna 2. ,3.)
ARCHIWUM 2015/2016
Wykłady Małego i Dużego Naukowca to wspólny projekt Polskiej Akademii Dzieci i Centrum Nauki EXPERYMENT w Gdyni.
Celem jest rozbudzanie aktywności poznawczej, popularyzacja wiedzy i podtrzymanie pierwotnej ciekawości świata u dzieci w wieku 6-12 lat.
W wykładach, które odbywają się w cyklu semestralnym, mogą wziąć udział nauczyciele oraz opiekunowie ośrodków wychowawczych wraz ze swoimi uczniami, jak również rodzice z dziećmi, którzy chcą wziąć udział w niecodziennej przygodzie naukowej.
Centrum Nauki EXPERYMENT w Gdyni to wystawa oferująca dwieście interaktywnych stanowisk, gdzie można zaspokoić swoją ciekawość, zweryfikować wiedzę lub ją uzupełnić, a wszystko w doskonałej sprzyjającej zabawie atmosferze. EXPERYMENT popularyzuję naukę w niekonwencjonalny, ale jak najbardziej przystępny sposób.
Współpraca instytucji - Centrum Nauki EXPERYMENT w Gdyni oraz Polskiej Akademii Dzieci umożliwia najmłodszym oswojenie i obserwację świata nauki. Celem wspólnym jest udowodnienie, że nauka jest dla każdego i może być przekazywana na wiele, różnych sposobów oraz że dziecięce pasje mogą przerodzić się w prawdziwą, naukową przygodę.
Wykłady Małego i Dużego Naukowca w EXPERYMENCIE prowadzone są od października 2014 r. Dotychczas odbyło się 16 spotkań, podczas których wystąpiło 39 Małych i Dużych Naukowców. Zachęcamy do zapoznania się z archiwum wykładów: http://bit.ly/2aFA3na
Udział w Wykładach Małego i Dużego Naukowca jest bezpłatny, ale należy zadeklarować uczestnictwo grup w spotkaniach całego semestru, czyli we wszystkich czterech wykładach. Nie ma możliwości rejestracji na pojedyncze wykłady.
Harmonogram wykładów na semestr zimowym 2016/2017 zostanie podany w październiku.
Zachęcamy do zapoznania się aktualnościami na stronie Centrum Nauki EXPERYMENT w zakładce Oferta / Polska Akademia Dzieci: http://bit.ly/2alxnbB
Harmonogram wykładów:
25 września 2015 r.
Dorosły naukowiec:
„Dziwne kształty dziwnych ryb” - prowadzenie dr Anna Pawelec z Zakładu Biologii i Ekologii Morza Wydział Oceanografii i Geografii Uniwersytetu Gdańskiego
6 listopada 2015 r.
Dorosły naukowiec:
"Barwy Ziemi” - prowadzenie Michał Kochańczyk, polski podróżnik;
z wykształcenia ekonomista i afrykanista
4 grudnia 2015 r.
informacja o prelegentach wkrótce
15 stycznia 2016 r.
Dorosły naukowiec:
„Polska stacja badawcza na Spitsbergenie” - prowadzenie dr Katarzyna Jankowska z Wydziału Inżynierii Lądowej i Środowiska Politechniki Gdańskiej
Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do rejestracji pod adresem: biuro@experyment.gdynia.pl
Rejestracja uczestników potrwa od środy, 16 września do wyczerpania miejsc. Udział w wykładach jest bezpłatny. O przyjęciu na rok akademicki decyduje kolejność zgłoszeń.
Prosimy podać dane szkoły, opiekuna grupy (imię i nazwisko; tel. kontaktowy oraz adres mailowy), który weźmie udział w wykładzie wraz z liczbą towarzyszących mu uczniów.
Zachęcamy dzieci, które będą uczestniczyły w spotkaniach do przygotowania
i zaprezentowania rówieśnikom swoich wykładów.
Więcej informacji na stronie www.experyment.gdynia.pl w zakładce OFERTA / Polska Akademia Dzieci
--------------------------------------------------------------------------
2014/2015 archiwum
Informacje zamieszczone są również na stronie Centrum Nauki EXPERYMENT w Gdyni
w zakładce OFERTA / Polska Akademia Dzieci
SEMESTR I (JESIEŃ 2014)
24 października 2014
Mały Naukowiec:
„Grawitacja – czyli dlaczego ludzie chodzą do góry nogami…” - prowadzenie Grzegorz Boroszko
Dorosły naukowiec:
„Podróżować - odkrywać świat” - prowadzenie Martyna Skura
28 listopada 2014
Mały Naukowiec:
„Mózg człowieka” - prowadzenie Jakub Raczyński
Dorosły naukowiec:
„CREACTIVE - kreatywność i innowacje” - prowadzenie Piotr Miotke
12 grudnia 2014
Mali Naukowcy:
„Samochody wyścigowe” - prowadzenie Szymon Hofman
„Czego pszczołom i trzmielom do życia potrzeba” - prowadzenie Ada Bobkowska
Dorosły naukowiec:
„Niezwykli mieszkańcy Bałtyku” - prowadzenie dr Anna Pawelec
23 stycznia 2015
Mali Naukowcy:
"中国 czyli Chiny. Ciekawostki o Chinach" - prowadzenie Malwina Kozak
"Rekordy zwierząt" - prowadzenie Jagoda Minkiewicz oraz Zuzanna Pankau
Dorosły naukowiec:
"Alternatywna matematyka" - prowadzenie Krzysztof Kwiecień.
SEMESTR II (WIOSNA 2015)
6 marca 2015
Mały Naukowiec:
„Dlaczego warto czytać książki?” - prowadzenie Karolina Skalska, uczennica SP nr 39 w Gdyni
Dorosły naukowiec:
„Dlaczego warto trenować psychikę tak jak ciało?” - prowadzenie dr Milena Lachowicz z Zakładu Psychologii i Pedagogiki Kultury Fizycznej Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu
10 kwietnia 2015
Mały Naukowiec:
„Taniec - moją pasją”- prowadzenie Oliwia Orlińska, uczennica SP 39 w Gdyni
Dorosły naukowiec:
„Od żarówki do lasera, czyli jak to jest w krainie światła” - prowadzenie dr hab. Wiesław Laskowski z Zakładu Optyki i Informacji Kwantowej Wydziału Matematyki, Fizyki i Informatyki Uniwersytetu Gdańskiego
8 maja 2015
Mali Naukowcy:
„Sekrety kraju kwitnącej wiśni” - prowadzenie Dominika Maciąg i Natalia Skwierawska, uczennice Gimnazjum nr 10 w Gdyni
„Układ słoneczny i okolice” - prowadzenie Lena Piwnicka, uczennica SP 20 w Gdyni
Dorosły naukowiec:
„Co pływa w naszej krwi?” - prowadzenie dr Wojciech Glac z Katedry Fizjologii Zwierząt i Człowieka Wydziału Biologii Uniwersytetu Gdańskiego.
12 czerwca 2015
Mały Naukowiec:
„Szczur - mój przyjaciel” - prowadzenie Otylia Gradowska, uczennica SP 39 w Gdyni
Dorosły naukowiec:
„Zasady bezpiecznego wypoczynku nad wodą” - prowadzenie Jakub Woźniak, ratownik z Lifeguard Gdynia