top of page

Centrum Nauki EXPERYMENT w Gdyni

 

 

 

 

 

 

 

 

Koordynatorem projektu Polska Akademia Dzieci w CN EXPERYMENT jest z ramienia CN EXPERYMENT:

Małgorzata Daniluk 

tel: 58 727 39 71

m.daniluk@experyment.gdynia.pl

 

ARCHIWUM

 

ZAPRASZAMY DO REJESTRACJI UCZNIÓW NA ZIMOWY SEMESTR WYKŁADÓW MAŁEGO I DUŻEGO NAUKOWCA, PROWADZONYCH W RAMACH POLSKIEJ AKADEMII DZIECI

W nadchodzącym semestrze wykład inauguracyjny poprowadzi Mały Naukowiec Józef Filocha, główny prelegent X Międzynarodowej Konferencji Dla Dzieci, który podzieli się swoją wiedzą na temat mrówek. Dorosły Naukowiec Borys Badtke, filmowiec, pasjonat kina i gier komputerowych, przedstawi historię kina bohaterskiego i opowie jak herosi zmieniali się na przestrzeni lat. Sprawdzi także wiedzę uczniów na temat polskich bohaterów.

 

W kolejnych miesiącach spotkamy się z antropologiem Przemysławem Kuryło, który wyjaśni pojęcie kultury, opowie, w jaki sposób bada się kulturę, jakich używa się metod oraz jakie nauki zajmują się studiami kulturowymi. Przedstawi dzieciom, co tak naprawdę daje nam wiedza na temat kultury. Grudzień to spotkanie z Bartłomiejem Jerzakiem, biologiem morza, polarnikiem, który opowie o pingwinach, fokach i życiu na Polskiej Stacji Antarktycznej im. H. Arctowskiego.

 

Semestr zimowy zakończymy wykładem Eweliny Flis, gedanistki i rekonstruktorki, która przedstawi dzieciom żonę słynnego gdańskiego astronoma Jana Heweliusza. Podczas wykładu opowie, czy rzeczywiście kobieta w Gdańsku z XVII wieku mogła zostać astronomem. Mimo, że małżonków łączyły podobne zainteresowania naukowe, Elżbieta nie jest powszechnie znana. Prelegentka wraz z dziećmi zastanowi się, jakie wykształcenie mogła odebrać oraz jakich narzędzi używała do obserwacji nieba.

Zachęcamy dzieci uczestniczące w wykładach do wygłoszenia swoich prelekcji. Jeśli szczególnie Was coś interesuje, macie swoje hobby, o którym chcielibyście opowiedzieć swoim rówieśnikom, to serdecznie zapraszamy na naszą scenę :)

HARMONOGRAM WYKŁADÓW SEMESTRU ZIMOWEGO 2018/19 

 

5 PAŹDZIERNIKA 2018 

Mały Naukowiec
„Mrówki” - prowadzenie Józef Filocha, uczeń Szkoły Podstawowej nr 35 w Gdańsku Oliwie.
Dorosły Naukowiec
„Historia superbohaterów w kinie i nie tylko” -  prowadzenie Borys Badtke, filmowiec, wykładowca, pasjonat kina i gier komputerowych.

9 LISTOPADA 2018 

Mały Naukowiec
czekamy na Wasze zgłoszenia
Dorosły Naukowiec
„Dlaczego badamy kulturę ? Kilka słów o etnografii, etnologii i antropologii” - prowadzenie Przemysław Kuryło, absolwent Uniwersytetu Szczecińskiego i studiów podyplomowych na Uniwersytecie Gdańskim.

14 GRUDNIA 2018   

Mały Naukowiec
czekamy na Wasze zgłoszenia
Dorosły Naukowiec
"Opowieści antarktyczne" - prowadzenie Bartłomiej Jerzak, biolog morza, polarnik, doktorant w Instytucie Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego.

11 STYCZNIA 2019 

Mały Naukowiec
czekamy na Wasze zgłoszenia
Dorosły Naukowiec
„Elżbieta Koopman: zapomniany astronom z Gdańska” - prowadzenie Ewelina Flis, absolwentka Wydziału Historycznego Uniwersytetu Gdańskiego, gedanistka i rekonstruktorka.

Wykłady rozpoczynają się zawsze o 12.00 i trwają godzinę zegarową.

Proszę także podać informację o zapisach:

Trwają ZAPISY NA SEMESTR JESIENNY 2018/19 

Rejestracja uczestników odbywa się poprzez przesłanie wiadomości email na adres: biuro[at]experyment.gdynia.pl
Tytuł wiadomości: Wykłady Małego i Dużego Naukowca.
Nauczycieli rejestrujących swoje klasy prosimy o podanie:

  • liczby uczniów (maksymalnie 50 osób z jednej szkoły)

  • nazwy szkoły

  • imienia i nazwiska, telefonu kontaktowego oraz adresu mailowego nauczyciela, który będzie towarzyszył uczniom w wykładach.

 

W przypadku pytań i wątpliwości zachęcamy do bezpośredniego kontaktu z koordynatorką projektu - Małgorzatą Daniluk
adres e-mail: m.daniluk@experyment.gdynia.pl

 

 

ARCHIWUM

-=-=-=-=-=-=-

Harmonogram wykładów w zimowym semestrze 2017 /2018:

 

27  PAŹDZIERNIKA 2017 - WYKŁAD INAUGURACYJNY

Mały Naukowiec:

"Rok dzikiej klasy" - prowadzenie uczniowie klasy IIIa z Gdyńskiej Szkoły Społecznej.

Dorosły Naukowiec:

"Dlaczego dzikie dzieci są szczęśliwe" - prowadzenie mgr Katarzyna Rosińska, biolog, której szczególnie bliskie są ptaki, edukator przyrody, autorka projektu "Dzika Klasa".

 

24 LISTOPADA 2017

Mały Naukowiec:

czekamy na Wasze zgłoszenia :)

Dorosły Naukowiec:

"Dlaczego Pan Hilary musi nosić okulary?" - prowadzenie dr Justyna Strankowska z Instytutu Fizyki Doświadczalnej Wydziału Matematyki, Fizyki i Informatyki UG.

 

15 GRUDNIA 2017

Mały Naukowiec:

czekamy na Wasze zgłoszenia :)

Dorosły Naukowiec:

"Naukowe skarby w szkatułce - bursztyn bałtycki" - prowadzenie dr Elżbieta Sontag z Pracowni Entomologii Ewolucyjnej i Muzeum Inkluzji w Bursztynie, Wydział Biologii UG.

 

12 STYCZNIA 2018

Mały Naukowiec:

czekamy na Wasze zgłoszenia :)

Dorosły Naukowiec:

"Ewolucyjny wyścig roślin" - prowadzenie mgr Łukasz Grosz, absolwent Wydziału Biologii UG, Katedra Taksonomii Roślin i Ochrony Przyrody.

Studentów Wykładów Małego i Dużego Naukowca serdecznie zachęcamy do podzielenia się swoimi zainteresowaniami, pasjami, czy naukowymi ciekawostkami.

Zastanówcie się, o czym chcielibyście opowiedzieć innym studentom, przygotujcie 15-minutowy wykład i zaprezentujcie się w roli Małego Naukowca :)

Wykłady Małego i Dużego Naukowca rozpoczynają się o 12.00 i trwają godzinę zegarową.

Harmonogram semestru letniego Wykładów Małego i Dużego Naukowca :

3 MARCA 2017
Mały Naukowiec:
„Egzotyczne dźwieki z odległych wysp" - prowadzenie: Samuel Mold, uczeń SP nr 48 w Gdyni
Dorosły Naukowiec:
„Zrozumieć emocje” - prowadzenie: dr Milena Lachowicz z Zakładu Psychologii i Pedagogiki Kultury Fizycznej Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu

21 KWIETNIA 2017
Dorosły Naukowiec:
„Rośliny i zwierzęta bez siebie żyć nie mogą” - prowadzenie: dr hab. Piotr Rutkowski, prof. UG z Katedry Taksonomii Roślin i Ochrony Przyrody Uniwersytetu Gdańskiego

12 MAJA 2017
Dorosły Naukowiec:
„Ty też możesz zaprojektować grę” - prowadzenie: mgr Zuzanna Nowak, autorka koncepcji gry planszowej „Mami Fatale”, absolwentka wzornictwa na Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu

2 CZERWCA 2017
Dorosły Naukowiec:
„Skarby ziemi - dowiedz się z czego składa się skała” - prowadzenie: dr inż. Maria Przewłócka, docent PG z Katedry Geotechniki, Geologii i Budownictwa Morskiego Politechniki Gdańskiej

DZIEŃ MŁODEGO NAUKOWCA

4 MARCA 2017 W CN EXPERYMENT

Dzień Małego Naukowca – dzieciaki z pasją na scenie w Centrum Nauki EXPERYMENT w Gdyni.

Niezwykłe zainteresowania, ogromna wiedza na ciekawe tematy oraz hobby rozwijane już od najmłodszych lat? To wszystko zaprezentują Mali Naukowcy w Centrum Nauki EXPERYMENT w Gdyni.


W sobotę, 4 marca, kolejny Dzień Małego Naukowca w EXPERYMENCIE. To już druga edycja tego niezwykłego wydarzenia, gdzie dzieci w wieku 6-12 lat zaprezentują swoje pasje i zainteresowania.


Zachęcamy do odwiedzenia gdyńskiej interaktywnej wystawy i sprawdzenia, jak na EXPerymentalnej scenie uzdolnione i niezwykle odważne dzieci prowadzą przygotowane przez siebie wykłady.

 

Wydarzenie odbędzie się w godzinach od 12.00 – 16.00. Udział w wykładach w ramach biletu wstępu na wystawę.

 

Dzień Małego Naukowca zaplanowano w efekcie organizowanych od trzech lat przez Centrum Nauki EXPERYMENT Wykładów Małego i Dużego Naukowca w ramach Polskiej Akademii Dzieci.

 

Przed gośćmi EXPERYMENTU zaprezentują się:

12.00 - 13.00

• „Polub konie tak, jak my” - prowadzenie: Emilia Górecka lat 9 i Wiktoria Wenderlicht,

• „Myszy są cool” - prowadzenie Urszula Giermek

13.15 - 14.00

• „Dubaj przeze mnie odkryty” - prowadzenie Tymoteusz Niewiarowski,

• „Moje odkrywanie Dalekiej Północy” - prowadzenie: Antoni Świętoniowski, lat 8

14.15 - 15.00

• „Gimnastyczki górą!” – prowadzenie: Anna Przesmycka i Małgorzata Frączek 

• „Przygoda w górach” - prowadzenie Aleksander Bożek, 11 lat

15.15 – 16.00

• „Człowiek najlepszym przyjacielem psa” - prowadzenie Karol Drausal,

• „Gdy uszy słyszą muzykę, ciało tańczy” - prowadzenie: Wiktoria Prętnik i Natalia Jermacz

 

Po każdym bloku tematycznym edukatorzy EXPERYMENTU zaproszą publiczność do udziału w mini science show.

Fot: Aliaksandr Ruksha (kolumna 1.)
Fot: Michał Kochańczyk (kolumna 2. ,3.)

 

ARCHIWUM 2015/2016

Wykłady Małego i Dużego Naukowca to wspólny projekt Polskiej Akademii Dzieci i Centrum Nauki EXPERYMENT w Gdyni.

 

Celem jest rozbudzanie aktywności poznawczej, popularyzacja wiedzy i podtrzymanie pierwotnej ciekawości świata u dzieci w wieku 6-12 lat.

W wykładach, które odbywają się w cyklu semestralnym, mogą wziąć udział nauczyciele oraz opiekunowie ośrodków wychowawczych wraz ze swoimi uczniami, jak również rodzice z dziećmi, którzy chcą wziąć udział w niecodziennej przygodzie naukowej.

Centrum Nauki EXPERYMENT w Gdyni to wystawa oferująca dwieście interaktywnych stanowisk, gdzie można zaspokoić swoją ciekawość, zweryfikować wiedzę lub ją uzupełnić, a wszystko w doskonałej sprzyjającej zabawie atmosferze. EXPERYMENT popularyzuję naukę w niekonwencjonalny, ale jak najbardziej przystępny sposób.

Współpraca instytucji - Centrum Nauki EXPERYMENT w Gdyni oraz Polskiej Akademii Dzieci umożliwia najmłodszym oswojenie i obserwację świata nauki. Celem wspólnym jest udowodnienie, że nauka jest dla każdego i może być przekazywana na wiele, różnych sposobów oraz że dziecięce pasje mogą przerodzić się w prawdziwą, naukową przygodę.

Wykłady Małego i Dużego Naukowca w EXPERYMENCIE prowadzone są od października 2014 r. Dotychczas odbyło się 16 spotkań, podczas których wystąpiło 39 Małych i Dużych Naukowców. Zachęcamy do zapoznania się z archiwum wykładów:  http://bit.ly/2aFA3na

Udział w Wykładach Małego i Dużego Naukowca jest bezpłatny, ale należy zadeklarować uczestnictwo grup w spotkaniach całego semestru, czyli we wszystkich czterech wykładach. Nie ma możliwości rejestracji na pojedyncze wykłady.

Harmonogram wykładów na semestr zimowym 2016/2017 zostanie podany w październiku.

Zachęcamy do zapoznania się aktualnościami na stronie Centrum Nauki EXPERYMENT w zakładce Oferta / Polska Akademia Dzieci: http://bit.ly/2alxnbB

 

 

Harmonogram wykładów:

25 września 2015 r. 

 

Dorosły naukowiec:

„Dziwne kształty dziwnych ryb” - prowadzenie dr Anna Pawelec z Zakładu Biologii i Ekologii Morza Wydział Oceanografii i Geografii Uniwersytetu Gdańskiego

 

6 listopada 2015 r. 

Dorosły naukowiec:

"Barwy Ziemi” - prowadzenie Michał Kochańczyk, polski podróżnik;
z wykształcenia ekonomista i afrykanista

 

4 grudnia 2015 r.  

informacja o prelegentach wkrótce

 

15 stycznia 2016 r. 

Dorosły naukowiec:

„Polska stacja badawcza na Spitsbergenie” - prowadzenie dr Katarzyna Jankowska z Wydziału Inżynierii Lądowej i Środowiska Politechniki Gdańskiej

 

Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do rejestracji pod adresem: biuro@experyment.gdynia.pl

Rejestracja uczestników potrwa od środy, 16 września do wyczerpania miejsc. Udział w wykładach jest bezpłatny. O przyjęciu na rok akademicki decyduje kolejność zgłoszeń.

Prosimy podać dane szkoły, opiekuna grupy (imię i nazwisko; tel. kontaktowy oraz adres mailowy), który weźmie udział w wykładzie wraz z liczbą towarzyszących mu uczniów.

 

Zachęcamy dzieci, które będą uczestniczyły w spotkaniach do przygotowania
i zaprezentowania rówieśnikom swoich wykładów. 

Więcej informacji na stronie www.experyment.gdynia.pl w zakładce OFERTA / Polska Akademia Dzieci

 

--------------------------------------------------------------------------

2014/2015 archiwum

 

Informacje zamieszczone są również na stronie Centrum Nauki EXPERYMENT w Gdyni

w zakładce OFERTA / Polska Akademia Dzieci

 

 

www.experyment.gdynia.pl

 

SEMESTR I (JESIEŃ 2014)

 

24 października 2014
Mały Naukowiec:
„Grawitacja – czyli dlaczego ludzie chodzą do góry nogami…” - prowadzenie Grzegorz Boroszko
Dorosły naukowiec:
„Podróżować - odkrywać świat” - prowadzenie Martyna Skura

 

28 listopada 2014
Mały Naukowiec:
„Mózg człowieka” - prowadzenie Jakub Raczyński
Dorosły naukowiec:
„CREACTIVE - kreatywność i innowacje” - prowadzenie Piotr Miotke

 

12 grudnia 2014
Mali Naukowcy:
„Samochody wyścigowe” - prowadzenie Szymon Hofman
„Czego pszczołom i trzmielom do życia potrzeba” - prowadzenie Ada Bobkowska
Dorosły naukowiec:
„Niezwykli mieszkańcy Bałtyku” - prowadzenie dr Anna Pawelec


23 stycznia 2015
Mali Naukowcy:
"中国 czyli Chiny. Ciekawostki o Chinach" - prowadzenie Malwina Kozak
"Rekordy zwierząt" - prowadzenie Jagoda Minkiewicz oraz Zuzanna Pankau
Dorosły naukowiec:
"Alternatywna matematyka" - prowadzenie Krzysztof Kwiecień.

 

SEMESTR II (WIOSNA 2015)

 

6 marca 2015
Mały Naukowiec:
„Dlaczego warto czytać książki?” - prowadzenie Karolina Skalska, uczennica SP nr 39 w Gdyni
Dorosły naukowiec:
„Dlaczego warto trenować psychikę tak jak ciało?” - prowadzenie dr Milena Lachowicz z Zakładu Psychologii i Pedagogiki Kultury Fizycznej Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu

 

10 kwietnia 2015
Mały Naukowiec:
„Taniec - moją pasją”- prowadzenie Oliwia Orlińska, uczennica SP 39 w Gdyni
Dorosły naukowiec:
„Od żarówki do lasera, czyli jak to jest w krainie światła” - prowadzenie dr hab. Wiesław Laskowski z Zakładu Optyki i Informacji Kwantowej Wydziału Matematyki, Fizyki i Informatyki Uniwersytetu Gdańskiego

8 maja 2015
Mali Naukowcy:
„Sekrety kraju kwitnącej wiśni” - prowadzenie Dominika Maciąg i Natalia Skwierawska, uczennice Gimnazjum nr 10 w Gdyni
„Układ słoneczny i okolice” - prowadzenie Lena Piwnicka, uczennica SP 20 w Gdyni
Dorosły naukowiec:
„Co pływa w naszej krwi?” - prowadzenie dr Wojciech Glac z Katedry Fizjologii Zwierząt i Człowieka Wydziału Biologii Uniwersytetu Gdańskiego.

 

12 czerwca 2015
Mały Naukowiec:
„Szczur - mój przyjaciel” - prowadzenie Otylia Gradowska, uczennica SP 39 w Gdyni
Dorosły naukowiec:
„Zasady bezpiecznego wypoczynku nad wodą” - prowadzenie Jakub Woźniak, ratownik z Lifeguard Gdynia

 

bottom of page